Rmanova maža za sončenje
Spomladi, pred prvo košnjo pojdite na travnik in poiščite rman. Naberite listke, ki še niso popolnoma odprti (so rahlo zviti, kot bi bili v tulcu). Naberite jih za dobro pest. Listke dajte v nepregorno posodo in nalijte oljčno olje, lahko uporabite tudi kakavovo maslo ali kokosovo olje, lahko pa kombinirate vse tri vrste maščob. Maščobe mora biti toliko, da pokrije vse listke. Posodo dajte v drugo – večjo posodo, v katero nalijete vodo in pristavite na ogenj (parna kopel). Voda mora komaj vreti, tretirate pa cca 1 – 1,5 ure. Maža bo narejena takrat, ko boste videli, da je olje zeleno. Zelena barva nastane zaradi kamazulena, ki ga vsebuje rman. Olje precedite in prelijte v stekleničke ali natočite v lončke, odvisno od tega kakšno maščobo ste uporabili.
Za večji učinek lahko dodate nekaj gramov cinkovega oksida ali titanovega dioksida. V tem primeru je smiselno dodati naravno barvilo (železov oksid, keratin, urukum, mice…), v nasprotnem primeru boste nekoliko bolj beli .
Končnemu produktu lahko dodate nekaj gramov čebeljega voska. V tem primeru boste dobili trši proizvod, ki pa se bo na topli koži ravno prav topil. Takšno mažo lahko hranite v škatlici za mila.
Naredite si poletje lepše in bolj naravno. Narava ima vedno prave odgovore.
Osnovni sestavini za tekočo mažo (za nalitje v stekleničko):
– Pest svežih listkov rmana (cca 50g)
– 150ml hladno stiskanega oljčnega olja ali kokosovega olja
Po želji: – 10g cinkovega oksida ali titanovega dioksida (lahko tudi kombinacija obeh)
– 2 ml CO2 korenčka v jojobinem olju ali 1g urucum praška ali 0,5g rjavega železovega oksida
Osnovni sestavini za mažo, ki jo bomo vlili v kalup za mila:
– Pest svežih listkov rmana (cca 50g)
– 150g nerafiniranega kakavovega masla
– 30g čebeljega voska
Po želji:
– 10g cinkovega oksida ali titanovega dioksida (lahko tudi kombinacija obeh)
– 2 ml CO2 korenčka v jojobinem olju ali 1g urucum praška ali 0,5g rjavega železovega oksida